Opis seminarium PROTOKOŁY KOMUNIKACYJNE

Protokoły stanowią odrebną klasę algorytmów, wyraźnie odróżniającą się zarówno od klasycznych algorytmów obliczeniowych, które dane przetwarzają na wynik, jak też od algorytmów działających w sposób ciągły (np. systemów operacyjnych). O roli protokołów we współczesnej informatyce nikogo przekonywać nie trzeba. Jednocześnie dziedzina ta jest to obecnie bardzo atrakcyjnym polem do prowadzenia badań i eksperymentów: protokoły są już teraz ogromnie ważne praktycznie, wystepują w wielu bardzo różnych dziedzinach zastosowań, które wymagają spełniania bardzo różnych krytriów jakości. Jednocześnie ich teoria, metody badania własności i weryfikacji są niedostatecznie znane. Daje to możliwość rozpoczęcia pracy w wielu bardzo różnych kierunkach - pole do popisu znajdą zarówno osoby o zainteresowaniach teoretycznych, jak też ci, którzy lubią i potrafią wymyślac i implementować ciekawe algorytmy. Dalekosiężnym celem jest też stworzenie w Instytucie grupy zajmującej się badaniami teoretycznymi i praktycznymi nad różnymi aspektami protokołów, w powiązaniu z ich rolą w systemach współbieżnych i rozproszonych. Zatem szczególnie serdecznie zapraszamy studentów myślących o podjęciu studiów doktoranckich w naszym Instytucie.

Cetralną tematyką seminarium będzie algorytmika protokołów, w tym analiza kosztu, oraz specyfikacja, weryfikacja i implementacja protokołów, od modeli czysto teoretycznych, po protokoły stosowane w praktyce.

Planujemy współpracę z seminarium "Logika i teoria obliczeń", na którym omawiane są zagadnienia związane z kryptografią, w tym także protokoły kryptograficzne. Będziemy organizować wspólne posiedzenia i wymieniać się referatami.

Sławomir Lasota, Jerzy Tyszkiewicz